Genel

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Ülkemizin hemen hemen tüm bölgeleri deprem kuşağında yer alıyor. Bu nedenle her an depremle yasamaya alışmalıyız. Ne kadar yasadığımız binaya güvensek de deprem anında o binayı terk ederiz. Hızlı bir şekilde evden ayrılırken lazım olacak her şeyi o an düşünemezsiniz. Sonrasında tekrar eve girip eşya toplamak ciddi risk teşkil eder. Bu nedenle her an deprem olacak gibi hazırda gerekli malzemelerin bulunması gerekir.

Deprem Çantası Nedir?

Deprem olması gibi bir durumda, içinde ihtiyacınız olabilecek hayati malzemelerin bulunduğu çantadır. Bu çanta içerisinde sağlık ekipleri ve yetkili görevlilerin size ulasana kadar ihtiyaçlarınıza cevap verecek tüm malzemeler bulunmalı.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem çantası hem binadan ciktiginiz ilk an 72 saat boyunca size yardımcı olmalı. Hem de binanın yıkılma durumunda yasam alanı oluşan yerde ihtiyatinizi karşılamalı. Dileriz ki böyle bir surum yasamak zorunda kalmayalım ve o deprem çantaları hiç kullanılmasın. Ama bir de doğanın gerçekleri var. Bu nedenle deprem çantasında olması gerekenler;

 

deprem çantası nasıl hazırlanır
deprem çantası nasıl hazırlanır
  • Aile bireylerine 72 saat boyunca yetecek içme suyu.
  • Yüksek kalori ve su ihtiyacı hissettirmeyecek uzun zaman dayanabilen gıda maddeleri. Meyve suyu, tahin-pekmez, konserve, kraker, bisküvi.
  • Önemli evrakların fotokopisi. Aile bireylerinin kimlikleri, pasaport, ehliyet gibi her zaman lazım olan belgelerin kopyası.
  • Mevsime uygun kıyafetler. İç çamaşırı, çorap, yağmurluk, hırka, bere gibi giyim eşyaları.
  • Hijyen için gerekli ekipmanlar. Sabun, ıslak mendik, kadın peti, peçete, dezenfektan veya kolonya.
  • İlk yardım malzemeleri. Yara bandı, sargı bezi, antiseptik su, ağrı kesici.
  • Makas, kapanır çakı, düdük.
  • Küçük radyo, el feneri ve bu cihazlara uygun dolu piller.
  • Güç kaynağı. Cep telefonu için şarj kablosu ile birlikte güç kaynağı.
  • Fazla yer kaplamayan polar battaniye.

Yukarıdaki listede yer alam tüm malzemeler deprem olması durumunda isinize yarayacak birincil malzemelerdir. Su ve besin malzemeleri ilk 72 saat boyunca yârdim ulasana kadar sizi idare etmeli. Vücudunuz yaşanan korku nedeni ile dengesizlik gösterebilir. Bir de aç ve susuz kalmak ciddi sorunlar oluşturur. Önemli evraklar siz ve aileniz hakkında ilgili kurumların bilgi sahibi olmasını sağlar. Kaybolma gibi durumda belgelerin yedekleri is görür. Ayni şekilde acil ihtiyaç kıyafetleri dış etkenlerden sizi 2 gün korumalı. Yağmur yağması gibi bir durumda ıslanmak kış mevsiminde ciddi rahatsızlıklara yol acar.

Oluşabilecek ufak yaralanmalar için mutlaka ilk yardımda gerekli olan malzemeler bulunmalı. Deprem anında hijyenik olmayan ortamlar oluşur. Devamlı kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız varsa bunlardan 1 hafta yetecek kadar çantaya ekleyin. Bulunduğunuz yere ve afetin büyüklüğüne göre ekiplerin ve yetkililerin size ulaşması vakit alabilir. Deprem anında ilk önce elektrikler kesilir hatlar gider ve medeniyet ile tüm bağınız kopar. Aydınlatma cihazı ve olaylar hakkında bilgi alabileceğiniz küçük bir radyo hayat kurtarıcı olabilir. Mevsimsel şartlar ne olursa olsun yer kaplamayan ve sizi sıcak tutacak polar battaniye mutlaka olmalı. Mevsim yaz olsa bile dışarıda kalma gibi bir durumda iş görür.

Evde Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle adi deprem çantası diye illa çanta olması gerekmiyor. Bir giyim mağazası poşeti veya bir market poşeti bile olabilir. İçine koyacağınız listedeki malzemelerden eksikleriniz olabilir. İlk anda hemen simdi çanta yada poşeti hazırlayın. Listede olan ve evinizde bulunan malzemeleri hazırlamanız bile bir adimdir. Depremin ne zaman olacağını bilemezsiniz. Yarın çok geç olabilir. Her malzemeyi temin etmek ile vakit kaybetmeyin. Çantanıza en azından bir sise su ve bir adet battaniye koyun. Geri kalan eksik malzemeleri gün be gün tamamlarsınız. Su, battaniye, kraker gibi basit şeyler bile ani bir durumda hayat kurtarıcıdır.

Deprem Çantası Ne Kadar Büyük Olmalı

Deprem çantası aşırı büyük olmamalı deprem anında alıp rahatlıkla dışarıya çıkarabileceğiniz ölçülerde olması gerekir. Aile bireylerinin sayısı ve ihtiyaçlarına göre büyüklüğü değişir. Bireyler tek bir çanta veya birden fazla çanta hazırlayabilir. Sırt çantası olması daha avantajlıdır. Taşıma bakımından kolay büyüklük acısından ideal denebilir. Birden fazla göz olması iyi olur. Hijyen malzemeleri ve gıda malzemeleri ayrı tutulur. Çanta taşıma kolaylığı olması için kapı yakınlarına vestiyer, ayakkabılık gibi çıkış noktalarına koyulmalı. Deprem anında panik yapmadan soğukkanlı bir şekilde çanta alınıp dışarı çıkılmalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu