Bilgi

Mihrimah Sultan Kimdir? Hayatı Ve Biyografisi

Mihrimah Sultan’ın Doğum Tarihi: 21 Mart 1522

Mihrimah Sultan’ın Ölüm tarihi: 25 Ocak 1578

Mihrimah Sultan Öldüğünde Kaç Yaşındaydı: 56

Annesi: Hürrem Sultan

Babası: 1. Süleyman

Mihrimah Sultan’ın Eşi: Rüstem Paşa

Kardeşleri: Şehzade Mehmet, 2. Selim, Şehzade Beyazıt, Şehzade Cihangir

Mihrimah Sultan, Hürrem Sultan ve Sultan Süleyman’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Adını babası Sultan Süleyman koydu Mihrimah ismi farsça da güneş ve ay manasına gelir. Mihrimah Sultan kardeşlerinin içinde tek kız olandır. Onun doğumu Hürrem Sultan için hayal kırıklığıdır. Ama babasının kıymetlisi göz bebeği olmuştur. Sultan Süleyman üzerindeki olumlu etkisi Hürrem sultan ve diğer kardeşleri için faydalı olmuştur. Şehzade olarak doğmamasına rağmen yönetimde ve devlet işlerinde söz sahibi olmuştur.

Mihrimah Sultan Kiminle Evlendi

Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde önemli rütbelerde yer alan talipleri vardı. Herkes onunla evlenmek ve padişahın yanında yönetimde yer almak istiyordu. Rüstem Pasa en güçlü adaydı. Çünkü Hürrem sultan şehzadelerinin akıbeti için yönetimde ve damadı olarak ona yardımcı olacak birini seçmişti. Bu Rüstem paşa idi. Devlet içinde rüşvetçi ve kötü olarak bilinen Rüstem paşa o sırada Diyarbakır Beylerbeyi olarak hizmet ediyordu. Hürrem sultanı arzusu ile kardeşleri için Mihrimah Sultan hiç sevmediği bir adam ile evlendi. At meydanında yapılan düğün günlerce surdu. Beyazıt ve Cihangir’in sünnet düğünü de bu eğlenceler ile birlikte yapıldı. Rüstem Paşa düğünden sonra Diyarbakır’a dönmedi. Sultan Süleyman göz bebeği kızını yakınında tutmak için Hürrem Sultan’ın da isteği ile Rüstem Paşa sadrazam oldu. Mihrimah Sultan’ın 1541 yılında bir kız çocuğu oldu. Ayşe Hüma şah Sultan. Sonrasında 1545 yılında Murat, 1547 yılında Mehmet adında erkek çocukları dünyaya geldi.

Mihrimah Sultan
Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan Kime Aşık Oldu

Mihrimah Sultan her ne kadar göz bebeği olsa da kendi fikirlerini o dönemde beyan edemezdi. Popüler kültürde yer alan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Mihrimah Sultan Malkoçoğlu’na aşk olarak yansıtılmıştır. Dizinin çok derin kaynaklardan faydalanarak yazıldığını düşünürsek doğru olma ihtimali yüksek. Ancak dönemin önemli isimlerinden Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultana olan aşkı gerçektir. Öyle ki Mimar Sinan 50 yaşında ve evli olmasına rağmen 17 yasındaki sultana aşk olmuştur. Mihrimah Sultan Mimar Sinan’ı bir gün huzuruna çağırır. Sultan kendi adına bir külliye yaptırmak ister. Yer seçimini Koca Sinan’a birikir. Mimar Sinan Üsküdar civarına Sultan adına bir külliye inşa eder. 14 yıl sonra Mihrimah Sultan Mimar Sinan’ı bir kez daha huzuruna çağırır. Tekrar bir külliye yaptırmak istediğini söyler ve yer seçimini Sinan’a bırakır. Yıllar içinde kalbinde taşıdığı aşkı Mimar Sinan bu külliye ile sanata dönüştürmüştür. Külliyeyi İstanbul’un en yüksek tepesi olan Edirne Kapı surlarının oraya inşa etmiştir. İnşa edilen caminin iki minaresi arasında yılın belli günlerinde güneş ve ay ayni kare içinde görünür. Mihrimah anlamına gelen bu olayın Mihrimah Sultan’ın doğum gününe geldiği rivayet edilir. Bu öyle bir aşk ki fizik ve matematiği bu denli sanata dönüştürmüştür.

Gerçek Mihrimah Sultan Kimdir

Hürrem Sultan’ın ikinci çocuğu olarak doğan Mihrimah Sultan, çok iyi bir eğitim almış güzel bir sultandır. Kendi hayatını yaşayamamış ama kardeşleri için çok faydalı olmuştur. Yeri geldiğinde devlet için yazışmalar yapmış kararların alınmasında söz sahibi olmuştur. Dış ilişkilerde bir prenses gibi önemli rolleri vardır. Bir kaynakta babası ile beraber sefere katilliği bile yer alır. Kaynaklarda ciddi bir hastalığa yakalandığından söz edilir. İspanyol esirlerden hekim Petro bu hastalığa şifa bulmuştur. Mihrimah Sultan’ın hastalığının araştırmalar sonucunda kulunç hastalığı olduğu belirlenmiştir. Kulunç hastalığı ölümcül bir hastalık değildir.

Mihrimah Sultan Rüstem Paşa’yı Neden Öldürttü

Rüstem Paşa 1500 yılında Hırvatistan civarında doğdu. Mihrimah Sultan ve kocası arasındaki yaş farkı 22 yaş olarak biliniyor. Diyarbakır’da görev yapan Rüstem Pasa Hürrem sultan sayesinde sarayda ve yönetimde yer al mistir. Mihrimah Sultan ve Rüstem Paşa tamamen siyasi çıkarlar üzerine evlenmişlerdir. Ancak Paşa’nın Sultan’ı kıskandığı ve sevdiği bilinir. Yasadığı donemde entrikaları ile bilinen Rüstem paşa suikast sonucu ölmemiştir. Uzun süre mide ağrısı şikâyetleri olduğu kaynaklarda yer alır. Ölüm sebebinin bu olduğu sanılır. Beklide uzun yıllar zehirlenmesinden kaynaklı bir aridir bu durum. 61 yaşında huzur ve sükunet içinde eceli ile ölmüştür.

Mihrimah Sultan ve Kardeşleri

Annesi Mahi Devran Sultan olan Şehzade Mustafa kardeşlerin en büyüğüdür. Annesinin düşmanca tavırlarına rağmen Mihrimah ve diğer erkek kardeşleri ile iyi geçinmiş onlara abilik yapmıştır. Ayni anne ve babadan olan Şehzade Mehmet ikinci ağabeydir. Mehmet genç yasta vefat etmesine rağmen Mihrimah ile çok yakın olmuştur. Yaş farklarının az olması ve ayni anneden dünyaya gelmeleri sebebiyle ayni daire içinde büyümüşlerdi. Mihrimah doğduktan sonra 2. Selim dünyaya geldi. Selim ve sonrasında doğan Beyazıt hep rekabet içindeydi. Mihrimah aslında Şehzade Beyazıt’ı destekliyordu. Ancak dik başlı ve cengaver olması onun başını hep belaya soktu. Sonunda da ablasının ve Rüstem Paşa’nın desteğine rağmen tahta geçemedi. En küçük kardeşi Cihangir doyuştan hastalık sahibiydi. Dönemin en iyi ortopedi uzmanlarına rağmen kambur olarak kaldı. Cihangir abisi Mustafa’yı desteklerdi. Mustafa’nın ölümünden sonra oda vefat etti. Mihrimah tüm kardeşlerinin ölümüne şahit olmuştur.

Mihrimah Sultan Güzelliği

1522 yılında doğduğu zaman bile o kadar güzel bir bebekmiş ki Mihri Mah. adı verilmiş. Ay gibi parlak beyaz yüzü, güneş gibi saçları varmış. Mimar Sinan’ın bile aklini başından alan güzelliği annesine benzer. Yapılan dönem portrelerinde de annesi Hürrem Sultana benzerliği fark edilir. Balkan kökenli olduğu varsayılır ise güzelliğinden şüphe edilmez. Onu cezbedici kılan diğer özelliği zekâsı ve padişah kızı olmasıdır. En görkemli donemde en iyi eğitmenler ve uzmanlar ile büyüyen tek kız çocuğunun ezik ve çirkin olması beklenemezdi zaten. Mihrimah Sultan’ın fiziki özellikleri bazı kaynaklarda vasat olarak yorumlanır. Orta boylu silik kaşlı sıradan biri olarak tanımlanır.

Kızı Ayşe Hümaşah Sultan

Mihrimah Sultan ‘in ilk çocuğudur. Babası Rüstem Paşadır. 1543 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Donemin sadrazamı Semiz Ahmet Pasa ile evlendirildi. Eşi olduktan sonra Nişancı Feridun Bey ile izdivaç yaptı. O eşi de 1 yıl sonra vefat etti. En son evliliği Aziz Mahmut Hüdai ile oldu. Bu evliliklerinden 4 tane erkek evlat sahibi oldu. Annesi gibi büyük bir mal varlığı vardı. 1594 yılında vefat etti. Cenazesi Mihrimah Sultan Camii de bulunur.

Mihrimah Sultan ve Devlet İşleri

Mihrimah Sultan devlet islerinde oldukça fazla söz sahibi olmuştur. Lehistan ile ciddi yazışmalar yapmıştır. Malta seferi için babasına destek verdiği bilinir. Bunların dışında oldukça fazla serveti olmuştur. İstanbul Üsküdar’da Üsküdar İskele de külliye yaptırmıştır. Edirne Kapı külliyesi yine Mimar Sinan tarafından Mihrimah Sultan adına büyük bir yapıdır. Hürrem Sultan öldükten sonra babasına Mihrimah Sultan danışmanlık yapmıştır. Yine ayni şekilde kardeşlerine de adeta valide sultan olmuştur. Kardeşi Selim’in tahta çıkmasında büyük rolü olduğu bilinir.

Mihrimah Sultan Neden Öldü

Mihrimah Sultan dönemin en güçlü kadınlarından biridir. Hayırsever olması ve mal varlığının fazla olması ile bilinir. Sultan öldüğünde 56 yaşındaydı. Osmanlı Devletinin başında yeğeni 3. Murat vardı. İstanbul’da hayatını kaybeden Mihrimah Sultan’ın ölüm hakkında bilgi bulunmuyor. Ancak babası Sultan Süleyman’ın yanına defnedildi. Ölümü ile bir dönem kapanmış oldu. Yüzyıllar geçmesine rağmen adi ve yaptıkları hala hafızalarda yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu